Nakon uspješno savladanog predmeta student će moći:
Znanje i razumijevanje
Definirati socijalno pravo te koncept i sustave socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava, sve to s obzirom na postojeće nacionalno uređenje, suvremene tendencije uređenja u usporedno-pravnim sustavima, kao i obveze i odnose koji proizlaze iz članstva u Europskoj uniji.
Objasniti sistematizacije, podjele i povijesni razvitak socijalnog prava te koncepta i sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava; potom odnos nacionalnog socijalnog prava sa međunarodnim i europskim standardima i odgovarajućim socijalnim pravom odnosno domaćih, međunarodnih i europskih izvora socijalnog prava; te gospodarsko i socijalno značenje socijalnog prava u različitim modelima kojima se ostvaruje koncept socijalne sigurnosti i u različitim sustavima socijalne sigurnosti. Također i objasniti značaj socijalnog prava u kontekstu temeljnih i ustavnih prava te prakse stvorene odlukama Ustavnog suda Republike Hrvatske, Europskog suda za ljudska prava i Europskog suda. To se odnosi na opće sustave socijalne sigurnosti za slučajeve starosti, invalidnosti, smrti hranitelja obitelji, nezgode na radu i profesionalne bolesti, bolesti (zdravstvena zaštita i naknade za slučaj bolesti), nezaposlenosti, majčinstva, potrebe dugotrajne njege i pomoći i posebnih obiteljskih potreba i na sustav socijalne pomoći, a posebno u okviru sustava zdravstvenog osiguranja, mirovinskog osiguranja, osiguranja za slučaj nezaposlenosti, socijalne skrbi, rodiljnih i roditeljskih potpora te dodataka na djecu.
Izdvojiti gospodarske, socijalne, pravne, političke i druge aspekte i elemente razvitka socijalnog prava, ovdje osobito značaj temeljnih i ustavnih prava za socijalno pravo. Izdvajaju se i međunarodni i nacionalni normativni izvori i pravna stečevina Europske unije važna za uređenje socijalnih odnosa u Republici Hrvatskoj te odgovarajuća sudska i ustavnosudska praksa te praksa Europskog suda za ljudska prava i Europskog suda. Izdvojiti i, u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija, razvijene prijedloge i pristupe modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Prepoznati suvremenu problematiku vezanu uz pravo socijalne sigurnosti i sustave socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava ponajprije probleme privatizacije i reorganizacije sustava socijalne sigurnosti, harmonizacije i koordinacije sustava socijalne sigurnosti te glavnih problema hrvatskog sustava socijalne sigurnosti. Prepoznati i prijedloge, pristupe i mogućnosti razvijene i postojeće u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija s ciljem modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Kritički vrednovati prijedloge, pristupe i mogućnosti razvijene i postojeće u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija s ciljem modernizacije sustava socijalne sigurnosti te prijedloge za normativno uređenje pitanja iz područja prava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Diskutirati o različitim mogućnostima modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava te prijedlozima za normativno uređenje pitanja iz područja socijalnog prava.
Izvijestiti o problemima u vezi sa sustavima socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava, osobito u pogledu daljnjeg razvitka i modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava, te njihovim mogućim odgovarajućim rješenjima.
Primjena
Izabrati značajke određenog modela sustava socijalne sigurnosti i rješenja za određeno pitanje iz područja socijalnog prava, ovo utemeljeno na odgovarajuće primjenjivom domaćem, europskom ili međunarodnom pravu.
Interpretirati primjenjivo domaće, europsko ili međunarodno pravo i na njima utemeljene značajke modela sustava socijalne sigurnosti, ovo osobito s obzirom i na prijedloge, pristupe i mogućnosti razvijene i postojeće u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija s ciljem modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Provesti postupke utvrđivanja pravno-relevantnih činjenica te odlučivanja o pitanjima iz područja socijalnog prava.
Primijeniti znanje u promišljanju rješenja za određeno pitanje iz područja socijalnog prava utemeljeno na odgovarajuće primjenjivom domaćem, europskom ili međunarodnom pravu, prijedlozima, pristupima i mogućnostima razvijenim i postojećim u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija.
Koristiti različite baze podataka o nacionalnim, usporedno-pravnim i međunarodnim pravnim izvorima, sudskoj i ustavnosudskoj praksi i relevantnoj pravnoj literaturi pri odlučivanju i pripremi odluke o pitanjima iz područja socijalnog prava.
Skicirati nacrte odluka, rješenja, normativnih akata kojima se uređuju određena pitanja iz područja socijalnog prava odnosno kojima se utječe na uređenje sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava s ciljem njihove modernizacije.
Ilustrirati različite modele sustava socijalne sigurnosti u različitim pravnim sustavima te mogućnosti za rješenje određenog pitanja u tim modelima te različite ishode tih mogućnosti. Također i predstaviti prijedloge, pristupe i mogućnosti razvijene i postojeće u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija s ciljem modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Analiza
Razlikovati značajke različitih modela sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava, probleme koje u ili u svezi s njima postoje, moguća rješenja i izvore prava relevantne za njihovo rješavanje. Razlikovati i značajke prijedloga, pristupa i mogućnosti razvijenih i postojećih u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija s ciljem modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Analizirati probleme koji u ili u svezi sa sustavima socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava postoje, njihove činjenične i pravne aspekte te učinke mogućih rješenja na prava i interese zainteresiranih subjekata. Analizirati i značajke prijedloga, pristupa i mogućnosti razvijenih i postojećih u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija s ciljem modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava te njihovu primjenjivost u sustavima socijalne sigurnosti u Republici Hrvatskoj.
Usporediti moguća rješenja problema koji u ili u svezi sa sustavima socijalne sigurnosti u različitim modelima sustava socijalne sigurnosti postoje. Usporediti i različite pravne i druge ishode prijedloga, pristupa i mogućnosti razvijenih i postojećih u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija s ciljem modernizacije sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava radi odabira rješenja problema sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Izdvojiti prijedloge, pristupe i mogućnosti optimalne za rješavanje problema u ili u svezi sa sustavima socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Sinteza
Sastaviti nacrte politika i odgovarajućih pravnih akata te njihovih obrazloženja za rješavanje određenih problema i razvitak sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava s ciljem njihove modernizacije.
Planirati promjene u pravnom uređenju sustava socijalne sigurnosti te razvitak politika i donošenje odgovarajućih pravnih akata te njihovih obrazloženja koji imaju određene pravne posljedice za rješavanje određenih problema i razvitak sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava s ciljem njihove modernizacije.
Predložiti razvitak politika i donošenje odgovarajućih pravnih akata te njihovih obrazloženja za rješavanje određenih problema i razvitak sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava i njihove modernizacije.
Formulirati prijedloge za donošenje ili izmjenu politika, zakona, podzakonskih akata, pojedinačnih rješenja i odluka te sličnih pravnih akata za rješavanje određenih problema sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Organizirati rad na nižoj upravljačkoj i provedbenim razinama u sustavima socijalne sigurnosti i državnoj upravi te područnoj (regionalnoj) i lokalnoj samoupravi u svezi sa sustavima socijalne sigurnosti.
Upravljati ili sudjelovati na nižoj upravljačkoj i provedbenim razinama u timu sastavljenom od srodnih stručnjaka koji će analizirati, formirati i provoditi politike te donositi odgovarajuće pravne akte te njihova obrazloženja za rješavanje određenih problema i razvitak sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava i njihove modernizacije ili upravljati ili sudjelovati u upravljanju na nižoj upravljačkoj i provedbenim razinama u sustavima socijalne sigurnosti i državnoj upravi te područnoj (regionalnoj) i lokalnoj samoupravi u svezi sa sustavima socijalne sigurnosti.
Vrednovanje
Prosuditi koje od mogućih značajki i rješenja te prijedloga, pristupa i mogućnosti razvijenih i postojećih u usporedno-pravnim sustavima i u okviru međunarodnih organizacija je najprikladnije za rješenje određenog problema sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava odnosno za modernizaciju sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava te prosuditi njihov utjecaj na gospodarski i socijalni razvitak zemlje ili na socijalne implikacije odabranog rješenja na pojedinca.
Preporučiti kako urediti određene značajke sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava radi njegovog razvitka, modernizacije i optimizacije njegovih učinaka.
Preispitati pravnu i socijalnu kvalitetu normativnog uređenja sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava radi njegovog razvitka, modernizacije i optimizacije njegovih učinaka.
Valorizirati prijedloge pojedinih izmjena normativnog uređenja sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Usporediti pravne, socijalne, ekonomske i druge posljedice odabranih rješenja određenih problema i izmjena normativnog uređenja sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava.
Odabrati optimalno rješenje za određeni problem sustava socijalne sigurnosti u okviru socijalnog prava radi njegovog razvitka, modernizacije i optimizacije njegovih učinaka.